דף הביתמופעיםפסטיבל נפגשות | הבריגדה התרבותית | תוכנית ו' עברית English
"נפגשות" שמחות לארח:


הבריגדה התרבותית
בערב בכורה של שירת הגירה נשית- אמניות יוצאות ברית המועצות במילים חוצות מולדות ושפות אם

בעקבות התעוררות של צעירים רבים בני דור 1.5 שהחלו להרגיש צורך לחזור ולעסוק בשורשים שלהם הוקמה קבוצת 'הבריגדה התרבותית' - קבוצת צעירים שעלו בשנות ה-90 וארגנו פרויקטים חברתיים ותרבותיים, המנסים "להוציא מהארון" את הסיפור והתרבות של יוצאי ברית המועצות ולהפוך אותה לחלק מהתרבות הישראלית. 

מתוך הבריגדה צמחה גם קבוצת אומנים בני דור 1.5 היוצרים ערבי קונספט בשם ׳ערבי טוסובקה׳. בערבים אלה האמנים עוסקים בחוויות ההגירה וקונפליקט הזהות הרב תרבותית שלהם, בשירה, ספוקן וורד, משחק ומוזיקה וזאת במטרה לפתוח דלת לעולמם הלא מדובר, הן בזהותם שלהם והן בשיח הציבורי בישראל. 

 
יופיעו: אלקס ריף, יעל חץ, מאיה זקס וריטה קוגן. 
ניהול אמנותי: אלקס ריףאלקס ריף, עלתה עם הוריה לארץ בשנת 1991 בגיל 5. כבר בגן הבינה שלהיות רוסיה זה משהו שצריך להתבייש בו ובמשך עשרים שנה מאז הכחישה כל דבר רוסי בה: לא רצתה לדבר ברוסית, לא לקרוא ולא לכתוב וגם הצליחה לסגל מבטא ישראלי מושלם. היא עשתה את המסלול המלא להתקבל לחברה הישראלית על פניו- החלום הוגשם, אבל דווקא כשהרגישה ישראלית לכל דבר- משהו היה חסר. תוך כדי לימודי תסריטאות בסם שפיגל החלה לכתוב שירה ותסריטים על חוויות ההגירה שלה. ניהלה את הפרויקטים "נובי גוד ישראלי", שנועד להסביר את החג לדוברי עברית ולעודד דוברי רוסית לפתוח את הבית שלהם לדוברי עברית, ו"מבצע וטרן", שנועד לחשוף את סיפורי הגבורה היהודיים של הלוחמים היהודיים בצבא האדום במלחמת העולם השניה. היא ממשיכה לפעול על מנת להנכיח את תרבותה וסיפורה של העלייה מברית המועצות בשיח הציבורי.

יעל חץ, משוררת ספוקן-וורד, חוקרת וכותבת את חוויות ההגירה לארץ ממוסקבה בגיל מוקדם ומעבר של תהליך גיור במסגרת הצבאית, ובחינה מחודשת של הזהות היהודית והרוסית שלה, מול הזהות הישראלית. 

 

מאיה זקסאמנית ספוקן וורד המשתתפת בערבי פואטרי סלאם. עלתה מסנטפטרסבורג בגיל 10, גדלה בבאר שבע, גרה ביפו, מעצבת צורה ותוכן. 


ריטה קוגן,
 ילידת סנט פטרבורג שנת 1976. עלתה ארצה בשנת 1990. מהנדסת, משוררת ומתרגמת שירה. גרה בתל אביב. ספר שירה הראשון שלה "רישיון לשגיאות כתיב" ראה אור בספטמבר 2015. סיפור פרי עטה "החטא השלישי" זכה בתחרות הסיפור הקצר של "הארץ" לשנת תשע"ה.  ספר שיריה השני בעריכת ד"ר אפרת מישורי "סוס בחצאית" ראה אור השנה בהוצאת "אש קטנה 77".


הבריגדה בפייסבוק: https://www.facebook.com/habregada/
 

powered by Tagonet